Wiadomości Urzędu Gminy Kłaj

W jedności siła!
Hasło dziś dla wielu zapomniane...

Przejście na emeryturę księdza proboszcza Stanisława Maroszka jest równocześnie związane z jego jubileuszem 40 lat posługi kapłańskiej. Po uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w ostatnią niedzielę czerwca w 2022 roku, przedstawiciele parafian oraz służby liturgicznej złożyli podziękowanie za 21 lat pracy naszej wspólnocie.

W niedzielę 26 czerwca po Mszy Świętej w kaplicy w Grodkowicach pożegnaliśmy odchodzącego na nową parafię Księdza Jana Jakubca. Zgromadzeni dziękowali mu za 3 lata posługi w naszej parafii. W pamięci naszej pozostanie jako zaangażowany, aktywny ksiądz - człowiek, pomysłodawca i organizator konkursu szopek w Szkole Podstawowej w Grodkowicach.

 

Święcenie pokarmów w Kaplicy w Grodkowicach odbędzie się w Wielką Sobotę o godzinie 10:00.

Życzymy wszystkim mieszkańcom zdrowych i spokojnych Świąt.

Aby nie szukać daleko, zebraliśmy i umieszczamy kilka ważnych numerów telefonów.
Lista będzie aktualizowana.

Numer alarmowy ogólny

112

Policja

997

Policja – Niepołomice (dyżurny)

12 281 41 11

Straż pożarna

998

Pogotowie ratunkowe

999

W dniu 17 lutego 2022 wznowił działalność Komitet Protestacyjny "Nie dla kompostowni w Cichawie". Na trwających od 16 lutego 2022 r. posiedzeniach rad sołeckich Szczytnik, Cichawy, Krakuszowic, Świątnik, Czyżowa wypracowane zostało wspólne stanowisko w odniesieniu do propozycji Wójta Zbigniewa Wojasa w sprawie zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Szczytniki.2 i Cichawa.2. Najogólniej rzecz ujmując Wójt raczej nie zmierza do wywiązania się z obietnicy społecznej jaką nam wszystkim złożył i nadal uparcie dąży do ułatwienia budowy kompostowni i obiektów przetwarzających i unieszkodliwiających odpady na strefach w Szczytnikach i Cichawie. 

Mimo, że problem nie dotyczy bezpośrednio naszej gminy, to jednak wpłynie znacząco na naszą miejscowość. Wiemy dobrze, że wiatry zachodnie są najczęstszymi u nas. Z pewnością spotęgują się przykre zapachy, które już teraz są odczuwalne (z tuczarni w Cichawie).

Szczegóły można śledzić na Facebooku - profil "Szczytniki Protest", z którego pochodzą poniższe posty. 

Ksiądz Jan wraz ze Szkołą Podstawową w Grodkowicach zaprosił uczniów czterech szkół podstawowych z naszej parafii do wykonania Szopek Bożonarodzeniowych. W konkursie udział wzięło 64 uczniów. Przed Świętami Bożego Narodzenia, w szkole, zebrało się jury, które oceniło prace, a wystawa pokonkursowa miała miejsce w kościele parafialnym w Brzeziu. Tam zwiedzający mogli głosować na szopkę, która miała otrzymać nagrodę publiczności. Zapraszamy na film, który ukaże urok szopek wykonanych przez uczniów.

Stało się. Szkoła w Grodkowicach doczekała się sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Teraz wraz z odnowionym budynkiem szkoły obiekt wygląda imponująco. Niektórzy, mówią, że jest to najładniejsza szkoła w gminie...

Zapraszamy do oglądnięcia filmu pokazującego jak powstawała sala gimnastyczna.

 Wszystkich zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na YOUTUBE (kliknij tutaj).

Regionalne Koło Historyczne „Zadora”, działające przy Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Kłaj, zaprasza po raz drugi na spotkanie miłośników motoryzacji. Tym razem zapraszamy załogi samochodów wszystkich marek, które królowały na szosach w okresie PRL. W tym roku celem nadrzędnym zlotu jest przypomnienie starych marek, umożliwienie ich obejrzenia, a wystawiającym wymianę doświadczeń i pokazanie swoich „cudeniek”. Tegoroczny zlot odbędzie się 5 września o godzinie 14:00 na parkingu tymczasowym Urzędu Gminy w Kłaju. Uczestników zlotu zachęcamy do pobrania regulaminu i karty zgłoszenia (tutaj), którą należy zarejestrować u organizatora – więcej w regulaminie zlotu.
W trakcie zlotu odbędzie się wystawa nagrodzonych prac plastycznych konkursu „Spacer z historią w tle”. Będą one przedstawiać zabytki naszej gminy widziane oczami dzieci i młodzieży. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie. Prace można składać w Bibliotece Publicznej w Kłaju do 20 sierpnia. Więcej o konkursie na www.klaj.pl. Regulamin do pobrania tutaj.
Organizatorzy zachęcają także do udziału w grze terenowej, do której można przystąpić już dziś. Polega ona na rozwiązaniu kilku zadań dotyczących naszej gminy. Do godziny 14:30 w dniu zlotu będą zbierane wypełnione i rozwiązane karty uczestnika. Regulamin i karta uczestnika do pobrania tutaj. Dla wszystkich uczestników są przygotowane upominki.
W trakcie imprezy będzie można ponadto zakupić specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kłaja oraz odwiedzić stoiska ze starociami, na których będą wystawione do zakupu książki, bibeloty a nawet zegary.
Chcąc połączyć przyjemne z pożytecznym zapraszamy wszystkie załogi do przywiezienia choćby najmniejszej ilości plastikowych nakrętek, które zostaną komisyjnie zważone a następnie wrzucone do serduszka znajdującego się obok Urzędu Gminy. Do akcji zbierania nakrętek zapraszamy również wszystkich odwiedzających zlot.
Impreza zorganizowana jest w ramach projektu „Zlot samochodów historycznych” i dofinansowana ze środków Urzędu Gminy Kłaj.

Pytania i zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maj jest okresem modlitw do Matki Bożej, czyli Majówek. Rok 2021 jest niestety inny od wcześniejszych. Zamknięta kaplica mogłaby być powodem do odejścia od wiosennych nabożeństw. Mieszkańcy jednak wracają do dawnych tradycji modlitw przy kapliczkach. Mała grupka Pań zachęciła innych do udziału w wędrującym nabożeństwie.

I tak w niedzielę:

1 i 2 (święto) maja spotkanie miało miejsce przy kapliczce obok kaplicy

9 maja spotkaliśmy się przy kapliczce Matki Boskiej Łaskawej

16 maja planowane spotkanie przy odnowionej kapliczce Lisowskich

23, 30 maja znów spotkanie obok kaplicy

Niedzielne Majówki odbywają się o godzinie 16.00.

Gdyby z jakichś ważnych powodów miała nastąpić zmiana, na tablicach ogłoszeń pojawią się odpowiednie ogłoszenia, a my w poprawimy informację w artykule.

Obecna sytuacja wprowadziła wiele zmian w naszym życiu. Dotyczy to także tradycji i obyczajów związanych ze zbliżającymi się świętami.
Wychodząc na przeciw potrzebom, chcemy przekazać tą drogą informacje związane z Sobotą Wielkanocną.

Przypominamy, że w naszym kościele obowiązuje limit 120 osób oraz w jednej ławce mogą siedzieć tylko 2 osoby.
Ławki są podzielone taśmą. 

Poniżej przytaczamy informacje z ogłoszeń parafialnych:

"Wielka Sobota
W kościele Parafialnym w Brzeziu:

 Adoracja Pana Jezusa od 8.00 do 18.00

Poświęcenie pokarmów odbędzie się na dziedzińcu kościoła, przy kaplicy Żeleńskich (jest na tyle miejsca by zachować dystans). Godziny święcenia: 8:15, 9:00, 9:30, 10:00

Każdego, kto chce nawiedzić kościół po święceniu pokarmu prosimy, aby wchodził głównym wejściem (tym przy kładce), w kościele oddał cześć krzyżowi poprzez uklęknięcie czy pokłon i wyszedł drzwiami pod wieżą.

Ceremonie Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz 18. W Wielką Sobotę przynosimy z sobą świece (proszę je zabezpieczyć, aby wosk nie skapywał na ławki czy podłogę."

Święcenie pokarmów w Grodkowicach - na zewnątrz kaplicy - godz. 10:00

Inne miejscowości parafii

Gruszki - 9:00
Łysokanie - 9:30
Szczytniki - 10:30
Suchoraba - 11:00
Surówki - 11:00

Wszystkie święcenia mają być przygotowane na zewnątrz budynków.

W trudnym okresie zdalnego nauczania parafia Brzezie zaprosiła uczniów czterech szkół podstawowych do wykonania Szopek Bożonarodzeniowych. W konkursie udział wzięło 68 uczniów. Tuż po Świętach, w SP w Grodkowicach, zebrało się jury, które oceniło prace. Wystawa pokonkursowa miała miejsce w kościele parafialnym w Brzeziu. Tam zwiedzający mogli głosować na szopkę, która miała otrzymać nagrodę publiczności. 1 lutego, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Nad przebiegiem całego konkursu czuwał jego organizator ksiądz Jan Jakubiec. Wyniki konkursu można znaleźć na stronach internetowych szkół zaproszonych szkół.
Prezentowany przez nas film pokazuje urok wykonanych przez uczniów (wraz z rodzinami) szopek. Zapraszamy do oglądania.

29 grudnia Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach gościła jurorów konkursu parafialnego na najpiękniejszą szopkę. Organizator konkursu, ksiądz katecheta parafii Brzezie Jan Jakubiec, zaprosił do konkursu uczniów szkół z Grodkowic, Brzezia, Suchoraby i Szczytnik. Na konkurs wpłynęło 68 szopek wykonanych przez uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-III oraz IV-VIII.

Serce na zakrętki przed UG
Serce na zakrętki przed UG

Dziś, gdy niesienie pomocy nie jest już tylko pracą lub sięganiem do kieszeni, zachęcamy wszystkich do zbierania plastikowych zakrętek. Dziś każdy z nas może pomóc wrzucając zebrane w domu zakrętki do serca, które pojawiło się obok Urzędu Gminy. Otrzymane ze sprzedaży zakrętek pieniądze najczęściej przeznaczane są na zakup wózków, sprzętu rehabilitacyjnego, protez lub finansowe wsparcie potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Matka Boska Nieustającej Pomocy w Kaplicy w Grodkowicach
Matka Boska Nieustającej Pomocy

Jak co roku, 27 czerwca w Kaplicy p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grodkowicach, odbędzie się uroczysty odpust.
Kaplica należąca do parafii Brzezie już od 115 lat gromadzi wiernych na mszy w każdą niedzielę. Wybudowana w 1905 roku, przez Władysława Żeleńskiego jako ochronka, w formie piętrowej willi podmiejskiej służyła prawie 100 lat Siostrom Służebniczkom. Siostry początkowo opiekowały się chorymi i nauczały miejscowe dzieci. 

Przez kolejne lata ludzie przychodzili tu ze swoimi prośbami, modlitwami, niektórzy zostawili wota, a podczas szczególnych uroczystości śpiewali pieśń przekazywaną z pokolenia na pokolenie „Rozjaśniaj Matko stroskane lice, wioskę błogosław i okolice”. Obecnie już bez sióstr, ale pod opieką miejscowych wiernych stara się przyciągać kolejne pokolenia. 

Uroczysta msza odpustowa odprawiona zostanie o godz 10 w sobotę 27 czerwca.

Ośrodek Zdrowia w Brzeziu przypomina:
Delikatesy Centrum w Kłaju informują:
Gazeta Samodzielność przypomina:
JSN Dome is designed by JoomlaShine.com