VII Stacja Drogi Krzyżowej

Droga Krzyżowa jest jedynym nabożeństwem wielkopostnym związanym z naszą Kaplicą. Rozważania ostatniej drogi Pana Jezusa miały początkowo miejsce w Jerozolimie, a w średniowieczu Franciszkanie rozpowszechnili i je w Europie. Początkowo rozważania nie miały dokładnie określonej formy. Dopiero w 1741 roku święty Leonard za zgodą papieża Benedykta XIV wprowadził 14 stacji Drogi Krzyżowej. Stacje mogły mieć formę ponumerowanych krzyży, obrazów, rzeźb, kaplic (na kalwariach, zakładanych w terenie pagórkowatym, by przypominały Jerozolimę). Coraz częściej słyszymy o Ekstremalnych Drogach Krzyżowych. Najbliżej nas ma ona miejsce w Puszczy Niepołomickiej - 20 i 40 kilometrów.
Poznajmy teraz historię „naszej” Drogi Krzyżowej..

17 stycznia 1951 roku siostra Daniela Stachówna pisze petycję z prośbą o możliwość umieszczenia na terenie kaplicy stacji Drogi Krzyżowej oraz jej poświęcenie. Franciszkanin - Gwardian o. Antoni Leja wyraża zgodę, prosząc o przedstawienie pisemnej zgody proboszcza parafii Brzezie. Zgodę tę wyraża, co potwierdza swoim podpisem ksiądz Józef Lichoń. Siostry proszą też o. Gwardiana o przekazanie im zgody w formie pisemnej "… aby można ją było zachować i przedłożyć jeśli będzie potrzebna w przyszłości ..." (tłumaczenie z łaciny). Już pod koniec stycznia siostry otrzymują dokument z pozytywną odpowiedzią. Czytamy w nim: … na mocy przywileju Zakonu Apostolskiego, udzielam zgody na powstanie w placówce Świętej Drogi Krzyżowej z dołączeniem odpustów dla wszystkich wiernych, według zasad podpisanych przez Świętą Kongregację Odpustową z dnia 10 maja 1742 roku...

Wyrażenie zgody
Wyrażenie zgody

Informacje dla wiernych zainteresowanych uzyskaniem odpustu:
Zgodnie z "Wykazem odpustów Kościoła Katolickiego” z dnia 29 czerwca 1968 roku za odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. Warunkami między innymi są:

- uczestnictwo w nabożeństwie, gdzie jest prawnie założona Droga Krzyżowa,

- rozważanie męki Pana Jezusa,

- przechodzenie stacji osobiste lub, gdy czyni to prowadzący z krzyżem, a wierni uczestniczą z zajmowanych miejsc.

W obecnym czasie odpust zupełny można uzyskać spełniając powyższe warunki, a ponadto będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunię Świętą i modląc się w intencji Ojca Świętego.

Formulare erigendae et documentum erectae Sacrae Viae Crucis.
Formulare erigendae et documentum erectae Sacrae Viae Crucis.

Informacje dotyczące Drogi Krzyżowej w Kaplicy uzyskaliśmy z dokumentu wiszącego w ramce, w Ochronce, obok drzwi prowadzących do zakrystii. Obecnie wiszące na ścianie w kaplicy drewniane płaskorzeźby, będące symbolami kolejnych stacji Drogi Krzyżowej, zastąpiły te poświęcone w 1951 r pod koniec XX wieku. Nikt jednak nie pamięta jak wyglądały te pierwsze. Musiały być jednak bardziej "tradycyjne", ponieważ obecne w momencie zawieszania były „bardzo nowoczesne”.

Miejsce zawieszenia tablicy
Miejsce zawieszenia tablicy
JSN Dome is designed by JoomlaShine.com