W miejscowości Krakuszowice, położonej niedaleko Grodkowic, chociaż już na terenie gminy Gdów, możemy znaleźć całkiem spory kopiec. Według legendy jest to miejsce wiecznego spoczynku Krakusa – syna króla Kraka. Kopiec położony jest na wzniesieniu terenu, wśród pól uprawnych. Osłonięty jest domami. Nie prowadzi do niego bezpośrednio żadna droga dojazdowa,należy więc iść na przełaj przez pola.
Kopiec nie należy do największych ale i tak jest pokaźnych rozmiarów. Jest gęsto porośnięty drzewami i krzewami. Przez jego środek przechodzi głęboki rów, który przecina wzgórze na dwie nierówne części.

Z legendy dowiadujemy się iż młodszy syn Kraka, Krakus (nazwijmy go „Młodszym”) zabił swojego starszego brata – również Krakusa – będąc zazdrosnym o jego sukcesy. Kopiec, wg. legendy jest miejscem pochówku Krakusa Starszego.
Drużyna zamordowanego oraz kmiecie usypali w tym miejscu wzniesienie, które początkowo miało ok 16 m wysokości.
Kopiec od dawna wzbudzał zainteresowanie. Łączono go zawsze z postacią Krakusa Starszego. W XIX w. wysunięto hipotezę, że budowniczymi są Celtowie, a samo wzniesienie miało charakter rytualno-obrzędowy. W 1817 r podczas dokonywania oględzin i pomiarów stwierdzono, że wierzchołek kopca został kiedyś ścięty. W 1905 właściciel Krakuszowic zainteresowany opowieściami o skarbach ukrytych w jego wnętrzu, kazał rozkopać kurhan. Kopca na całe szczęście nie rozkopano całego, a zawiedziony właściciel nie kazał już zasypywać ubytków.
Dziś, już w okolicy nie znajdzie się pozostałości po dawnym majątku ziemskim ani parku dworskim, na terenie którego znajdował się kopiec.
Opisywany kopiec nigdy nie został zbadany archeologicznie. Wg prof. J. Wyrozumskiego „Kopiec w Krakuszowicach jest kurhanem, prawdopodobnie z epoki plemiennej. Wiedza o nim jest wciąż niewystarczająca. Zaliczany jest do kurhanów dużych, stojących samotnie i związanych z obrządkiem ciałopalnym”.

W tym miejscu należy dodać iż kopiec Krakusa Młodszego znajduje się w Krakowie na Krzemionkach, na Wzgórzu Lasoty i jest dużo bardziej znany od kopca krakuszowickiego.

JSN Dome is designed by JoomlaShine.com